Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Příběh amerického veterána v unikátním…

Příběh amerického veterána v unikátním pořadu představí jeho vnuk

Američan Matt Konop při osvobozování západních Čech

Příběh Matta Konopa, amerického veterána, podplukovníka 2. pěší divize, přiveze do Plzně jeho vnuk Patrick Dewane. Svoji show složenou z autentických nahrávek a zápisků svého dědečka nazval „The Accidental Hero“, protože právě takovým „náhodným hrdinou“ se jeho dědeček stal, když přijel do západních Čech. Atmosféru pětačtyřicátého roku doplní následující vystoupení plzeňské jazzové formace Pilsner Jazz Band.

Ojedinělý komponovaný pořad nazvaný „Květnový večer 1945“ se koná v kulturním domě Peklo v pátek 3. května od 18 hodin. Vstupenky za symbolických 45 korun jsou již v prodeji.

Matt Konop byl český Američan, který až při osvobozování západních Čech poznal, odkud pochází. Ve vesnicích, kterými procházel, žili jeho předci. Po návratu domů o válce téměř nikdy nemluvil, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho zážitky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to. Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikl unikátní pořad, se kterým Konopův vnuk Patrick Dewane sklidil úspěch po celé Americe.

„The Accidantal Hero“ je dojemný příběh jednoho muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, odkud pochází. Kromě autentických záznamů a unikátních nahrávek pronikne divák do nitra člověka, který odešel z rodné farmy, aby nemusel zabíjet kuřata, a v roce 1944 se ocitl v Normandii. Až do května 1945 ho čekaly dlouhé měsíce té nejkrutější války vůbec.

Zveřejněno: 5. 4. 2013, Mařanová Helena