Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor Baxa přijal první dámu plzeňské…

Primátor Baxa přijal první dámu plzeňské malby Květu Monhartovou

Přestože hlavním povoláním byla zubní laborantka a umění studovala pouze soukromě, bývá Květa Monhartová často nazývána „první dámou plzeňské malby“. Malířku, grafičku, výtvarnici a literátku přijal u příležitosti jejího životního jubilea ve středu odpoledne na radnici primátor Martin Baxa. Mezi hlavní témata zajímavého setkání patřily především místní výtvarné scéna, regionální umění a plánovaná společná výstava Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a Artotéky města Plzně, jejíž vernisáž se uskuteční v polovině dubna.

Díla Květy Monhartové mají často humorný nádech. „Myslím si, že o tom to je. Uměním se má člověk bavit. Pořád se snažím tvořit, protože to je můj život,“ přiznala primátorovi Baxovi, kterému přinesla svoji sbírkou básní s vlastními ilustracemi.

Primátor Baxa přijal první dámu plzeňské malby Květu Monhartovou

Květa Monhartová se narodila ve Volyni, ale po většinu svého života žije v Plzni. Zabývá se malbou, kresbou a užitou grafikou. Ilustrovala několik knih. Je rovněž literárně činná. Publikuje v regionálním časopisu Plž, kde vyšla v příloze i její první samostatná sbírka Židle.  Zájemci o výtvarné umění se budou moci seznámit s jejím dílem z posledních let na červnové výstavě v Galerii Jiřího Trnky.

Zveřejněno: 27. 3. 2013, Pecuch Martin