Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor Baxa se setkal s básnířkou Hanou…

Primátor Baxa se setkal s básnířkou Hanou Gerzanicovou

Primátor Baxa se setkal s básnířkou Hanou Gerzanicovou

„Když člověk musí, dokáže všechno,“ říká Hana Gerzanicová, básnířka a překladatelka, která téměř čtyřicet let žila v Austrálii a od roku 1999 opět v Plzni, kde se před osmdesáti pěti lety narodila. U příležitosti životního jubilea ji přijal na plzeňské radnici primátor Martin Baxa. Ocenil její životní sílu, optimismus, se kterým čelila těžkému životu. Jak sama uvedla: „Těžkému životu vděčím za to, co jsem dokázala.“

Básnířka a překladatelka Hana Gerzanicová se narodila 11. 5. 1928 v Plzni. Pochází z rodiny pedagoga (od čtyř let se učila německy, od osmi let francouzsky, ve dvanácti anglicky, ve třinácti skládala privátní maturitu z latiny). Po gymnáziu vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, ale vzápětí (1950) emigrovala přes Německo do Austrálie, za což byla v nepřítomnosti odsouzena k sedmnácti letům vězení.

Primátor Baxa se setkal s básnířkou Hanou Gerzanicovou

V Austrálii do roku 1952 pracovala manuálně: u běžícího pásu, myla v nemocnicích podlahy. Později dostala zaměstnání v kanceláři, privátně vyučovala jazyky, stala se pedagožkou, nejprve na částečný, pak na plný úvazek, posléze zástupkyní ředitele školy. Přitom také psala a překládala pro tamní českou rozhlasovou stanici a aktivně pracovala v české komunitě. Začala zde psát poezii. Domů se trvale vrátila v roce 1999. Roku 2004 převzala pamětní historickou pečeť města Plzně. Je držitelkou International Poet of Merit Award, udělované Mezinárodní společností básníků v USA, a řady dalších cen udílených anglicky píšícím zahraničním autorům. Rovněž byla oceněna uznáním Významná česká žena ve světě 2009 (uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro krajany a Odborem kulturních a krajanských vztahů Ministerstva zahraničí ČR).  V březnu 2010 obdržela od prezidenta organizace Evropský kruh Franz Kafka Praha profesofa Miroslava Klivara Evropskou medaili Franze Kafky s diplomem za dosavadní uměleckou tvůrčí práci v oblasti literatury (poezie). Je členkou Obce spisovatelů, Střediska západočeských spisovatelů, Svazu australských spisovatelů a básníků, Mezinárodní společnosti básníků (USA) a Společnosti pro vědy a umění (USA).

Po návratu z emigrace v roce  1999 opravila navrácený dům, obnovila zpustlou zahradu a obrátila pozornost k milované Plzni. Stala se přítelkyní umělců a podporovatelkou plzeňské kultury.

Zveřejněno: 13. 5. 2013, Pecuch Martin