Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor Baxa se setkal s novozélandským…

Primátor Baxa se setkal s novozélandským velvyslancem

Primátor Baxa se setkal s novozélandským velvyslancem

Novozélandský velvyslanec v Berlíně Peter Rider přijal pozvání primátora Baxy k návštěvě západočeské metropole. Ústředním tématem společné schůzky a následné návštěvy centra města a Západočeské galerie byla možnost spolupráce novozélandské monarchie na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Jedním z připravovaných projektů pro tento rok je totiž výstava obrazů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera, který podstatnou část své malířské tvorby věnoval dokumentaci života původních obyvatel Nového Zélandu – Maorů.

Dílo Bohumíra Lindauera (zdroj: lindaueronline.co.nz)„V souvislosti s kolonizační historií naší země je pro nás diplomaty spolupráce na takovémto projektu určitě velikou výzvou a příležitostí především proto, aby se na Novém Zélandu nepřemýšlelo o Evropě jen ve smyslu britské královské rodiny, ale v širších souvislostech,“ uvedl velvyslanec.

„Pokud by se výstavu opravdu podařilo uspořádat, naplnili bychom tím evropský, ne-li světový rozměr projektu tak, jak to požaduje Evropská komise. Pro nás je ale zároveň velice důležité, že zásluhou projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, a v tomto případě především s pomocí Západočeské galerie, přicházíme na zapomenuté momenty historie našeho města a znovu je objevujeme,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Význam tvorby Bohumíra Lindauera nejen pro Plzeň potvrdil také ředitel Západočeské galerie Roman Musil: „Jeho vnučka, která žije nedaleko Aucklandu, nedávno objevila falzifikát, který prodejce vydával za originál vytvořený jejím dědečkem. Už jenom to, že si falzifikátoři dají tu práci, svědčí o tom, jak jsou Lindauerovy obrazy populární.“

Kresba: z díla Bohumíra Lindauera (zdroj: lindaueronline.co.nz)

Primátor Baxa se setkal s novozélandským velvyslancem

Zveřejněno: 26. 9. 2013, Pecuch Martin