Úvod O městě Aktuality Aktuality z města První bombardování zažila Plzeň přesně před…

První bombardování zažila Plzeň přesně před 70 lety

Ilustrační fotografie: nálet na škodovku z roku1945

Ilustrační foto

První těžký úder zasáhl během druhé světové války Plzeň před 70 lety v noci na 14. května 1943. Letecký poplach byl vyhlášen v 0.58 hodin, skončil ve 2,25 hodin. Na město dopadlo 280 bomb. Útok 60 strojů typu Lancaster a Halifax postihl pás území od Valchy přes Karlov, Skvrňany a Radčice až po Bolevec a vilovou zástavbu na tehdejším Saském předměstí. Ve středu města utrpěla zásahy tiskárna Grafika v tehdejší Rožmberské ulici (nyní Poděbradova) a okolí Kollárovy ulice. Poprvé byla zasažena Škodovka, kde bomby poškodily 93 objektů. Škody byly většinou jen lehké. Počet mrtvých dosáhl v Plzni čísla 26. Pohřeb obětí náletu se uskutečnil za účasti pozůstalých na Ústředním hřbitově 18. května. Pietní shromáždění se však zvrhlo v manifestaci kolaborantství.

„My jsme mířili do krytu v pětiposchoďovém domě ve Vrchlického ulici. Lidé uvnitř prožívali tyto chvíle různě. Někteří se hlasitě modlili za svou záchranu, jiní proklínali válku a posádky letadel, které přinášely utrpení a smrt. Slyšeli jsme hvízdání leteckých pum a dunění blízkých výbuchů. Smrtící déšť se z bombardérů snesl na Plzeň ve směru od boleveckých rybníků. Během necelých dvou hodin bomby dopadly na domy v Radčicích a Bolevci, na Karlov, Skvrňany, na vnitřní město, letiště na Borech a do okolí Karlovarské třídy, zejména na kolonii Berlín. Měli jsme štěstí, že jsme nálet ve zdraví přežili.“ (Úryvek ze svědectví jednoho z pamětníků náletů Vladislava Krátkého)

Zveřejněno: 13. 5. 2013, Mařanová Helena