Úvod O městě Aktuality Aktuality z města První rektor ZČU Jiří Holenda slaví životní…

První rektor ZČU Jiří Holenda slaví životní jubileum

První rektor ZČU Jiří Holenda slaví životní jubileumJedna z vůdčích osobností plzeňského univerzitního prostředí, spoluzakladatel Západočeské univerzity a její první rektor Jiří Holenda se 7. června dožívá osmdesáti let. Narodil se v roce 1933 v Písku, po studiích na Matfyzu v Praze (Matematicko-fyzikální fakulta UK) pracoval jako středoškolský učitel v Sušici. Svůj další profesní růst spojil s plzeňskou Vysokou školou strojní a elektronickou, později se Západočeskou univerzitou.

Patřil mezi vysokoškolské profesory, kteří podpořili studentské demonstrace v listopadu 1989.  V této době velkých změn začal s ostatními spolupracovníky připravovat vznik samostatné vysoké školy. „Sílící myšlenka na vznik univerzity v Plzni tentokrát nebyla vůle jedince, ani rozhodnutí nějakého výboru, ale stékající se pramínky mnoha nápadů jako vedlejší produkt nového společenského uspořádání,“ vzpomíná Jiří Holenda v knize Vzpomínky emeritních rektorů.

V roce 1992 se stal jejím prvním rektorem. Práce ve vedení školy ho velice zaměstnávala. „Musel jsem obětovat svůj odborný růst, neboť nebylo časově možné jezdit na matematické semináře a konference a zároveň se plně věnovat povinnostem rektora,“ vysvětluje Jiří Holenda. Za jeho profesní dráhou jsou vidět především projekty v oblasti vzdělávání a popularizace vědy. Stál u zrodu plzeňské Techmánie, Dnů vědy a techniky, ale také u vzniku úspěšné Mezinárodní letní jazykové školy a dalších institucí v oblasti vzdělávání a mezinárodních vztahů. Dlouhou dobu byl garantem Univerzity třetího věku.

Aktivně působil také jako zastupitel města Plzně. V roce 1998 získal historickou pečeť města Plzně především za svůj přínos v oblasti plzeňského vysokého školství.

Zveřejněno: 6. 6. 2013, Pecuch Martin