Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Publikace mapuje život Josefiny Napravilové

Publikace mapuje život Josefiny Napravilové

Publikace mapuje život Josefiny NapravilovéÚtlá životopisná publikace s názvem Josefina Napravilová Sny a vzpomínky je v těchto dnech nově k dostání v jednom plzeňském knihkupectví. Vydat ji se rozhodla neformální skupina mladých Plzeňanů „Maják Plzně“ k 99. narozeninám Josefiny Napravilové, plzeňské rodačky.

Její životní příběh je zcela mimořádný. Skromná žena, která se přátelila s Vladislavem Vančurou, Karlem Čapkem, Petrem Bezručem nebo Konstantinem Bieblem, prokázala obrovskou odvahu, když po válce vyhledala a vrátila do vlasti na čtyřicet dětí zavlečených do Německa nebo na okupovaná území, mezi nimi i jedenáctiletého Václava Hanfa, chlapce z Lidic. Za samozřejmost považuje i své poválečné působení ve Vídni, kde pomáhala zajišťovat servis utečencům z východního bloku na západ.

Touha pomáhat lidem Josefinu Napravilovou nikdy neopustila. Statečné ženě se dostalo významných ocenění. Otisk historické pečetě města Plzně ji 27. října 2008 předal tehdejší primátor Pavel Rödl, Zastupitelstvo obce Lidice jí udělilo čestné občanství.  Je také nositelkou Řádu Tomáše Gariggua Masaryka III. třídy, který jí byl propůjčen v roce 2009 „za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv“.

Josefina Napravilová se narodila 21. ledna 1914 v Plzni.

Zveřejněno: 21. 1. 2013, Pecuch Martin