Úvod O městě Aktuality Aktuality z města S rolí stálého Říšského sněmu seznamuje…

S rolí stálého Říšského sněmu seznamuje výstava v Evropském domě

Grafika říššského sněmu z doby jeho největší slávy.

Zdroj foto: wikipedia

Na stálý Říšský sněm v Řezně pohlížejí mnozí historikové jako na první německý parlament v pravém slova smyslu. V 17. a 18. století v něm totiž zasedali zástupci stavů Svaté říše římské národa německého a jednali zde o důležitých politických rozhodnutích. Letos je to 350 let, kdy v Řezně poprvé zasedal. Jeho činnost přibližuje od 10. května v Evropském domě na náměstí Republiky 12 výstava s názvem Bez Řezna by nebylo Evropy – průlom k federalismu. Pro Plzeňany a návštěvníky města ji připravilo město Řezno ve spolupráci s Centrem Bavaria Bohemia v Schönsee  a Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Další z řady putovních výstav „Bavorská města v Plzni“ přijede do Plzně zahájit sám řezenský primátor Hans Schaidinger. Vernisáže se zúčastní i primátor Martin Baxa.

Výstavu doprovodí ve středu 22. května přednáška kurátora Wolfganga Neisera na téma Federální princip ve stálém Říšském sněmu.

Zveřejněno: 10. 5. 2013, Mařanová Helena