Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Setkání s veterány si nenechaly ujít čtyři…

Setkání s veterány si nenechaly ujít čtyři stovky zájemců

Setkání s veterány si nechaly ujít dvě stovky zájemců

Foto: Z. Kubalová

Příběhy amerických veteránů, z nichž mnohé už byly interpretovány, si přišlo do kulturního domu Peklo poslechnout na čtyři sta Plzeňanů. Potlesk, dojetí provázelo téměř dvě hodiny vyprávění. Poprvé se tradičního setkání zúčastnili veteráni 26. pěší divize, takzvané Yankee, která osvobozovala převážně na jihu Čech, a přání potkat se s těmito statečnými muži se splnilo i Jiřímu Schamsovi, českému veteránovi z Afganistánu.

„Jsem rád, že jsme se sešli v tak hojném počtu. Někteří z nás se vrací téměř každý rok a vracíme se sem, protože je tady skvělé prostředí a skvělá atmosféra,“ prohlásil v úvodu Earl Ingram, kterého doplnil devětadevadesátiletý Robert Gilbert, který do Plzně jezdí od roku 1990 a před měsícem podstoupil operaci srdce: „Jsem hrdý, že tu mohu být. My jsme tady byli vždycky a budeme.“ Při setkání vystoupil ještě podruhé, aby řekl: „Demarkační čára byla dohodnuta na vyšších místech. Věděli jsme o tom, co se děje v Praze, ale nemohli jsme bohužel nic dělat. Chci říct, že to mě velmi mrzí.“

Myšlenky svého děda generála Pattona připomněl jeho vnuk: „Kromě americké armády tu byli vaši rodiče, prarodiče. Poděkování za svobodu patří tedy nejen veteránům, ale i jim.“

Zveřejněno: 4. 5. 2013, Pecuch Martin