Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Situace na Boleváku se zlepšuje

Situace na Boleváku se zlepšuje

Harvester v akci

Jakost povrchové vrstvy vody Velkého boleveckého rybníka je velmi dobrá a ve všech sledovaných ukazatelích odpovídá požadavkům kladeným na vodu přírodních koupališť. Takovou informaci slyšel od Richarda Havelky z úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku primátor Martin Baxa, když se o kvalitě vody přijel osobně k Velkému boleveckému rybníku v úterý 23. července ráno přesvědčit. Jakost vody sledují správci pravidelně ve čtrnáctidenních intervalech a vzorky odebírají tak, aby charakterizovaly situaci v celém rybníce. Na přelomu června a července se tady cerkárie rozmnožily v množství, které už je významné z hlediska rekreačního využití této vodní plochy. Jedná se o mikroskopického parazita zejména kachen a labutí, jehož mezihostitelem je vodní plž a způsobuje pupínky, které se lékařskou terminologií označují jako cerkáriová dermatitida. Na řešení otázky výskytu cerkárií spolupracují správci s výzkumným parazitologickým pracovištěm, kterým je Ústav imunologie a mikrobiologie pražské 1. lékařské fakulty. Už v červnu byl v režii tohoto pracoviště proveden průzkum plžů, který v současné době nadále pokračuje. Podle Richarda Havelky je v rybníce plžů daleko méně. Situace je obdobná jako v jiných přírodních koupalištích.

Zveřejněno: 23. 7. 2013, Pecuch Martin