Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Slavnostní ceremoniál zahájil košický…

Slavnostní ceremoniál zahájil košický projekt EHMK

Logo projektu Košice EHMK 2013Slovenské Košice jsou od neděle 20. ledna 2013 oficiálně evropským hlavním městem kultury. V pestrém zahajovacím programu byla zachycena historie, architektura i osobnosti, které formovaly toto město po staletí. Nosným tématem byl fiktivní košický vesmírný program, vyvrcholením pak večerní koncert britské taneční skupiny Jamiroquai ve sportovní hale Steel Aréna. Kulturní akce v rámci slavnostního zahájení se konaly už v sobotu 19. ledna. Podle košického primátora Richarda Rašiho se na hudební, filmové či divadelní produkce přišlo podívat zhruba 100 tisíc lidí.

Podvečerního slavnostního zahájení celoročního projektu se ve Státním divadle zúčastnili i prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico, město Plzeň reprezentovala náměstkyně primátora Eva Herinková.

Akce, které na slavnostní zahájení navážou, jsou rozděleny do několika kategorií. Vedle vystoupení hudebníků se mohou lidé těšit například na přehlídku filmů a fotografií nebo současného umění. Košice budou také prvním městem, kde bude k vidění slovenská část filmové přehlídky Febiofest.

Slavnostní ceremoniál zahájil košický projekt EHMK

Foto: Michal Bober, Tomáš Bachura