Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Společnost Plzeň 2015 představila základní…

Společnost Plzeň 2015 představila základní linii programu pro hlavní rok projektu

Konkrétní akce z programu představil umělecký ředitel společnosti Petr Forman

Padesát klíčových akcí, divadelních, tanečních a hudebních, dvacet velkých výstav nebo patnáct projektů ve veřejném prostoru nabídne v roce 2015 Plzeň jako Evropské hlavní město kultury. Slavnostní zahájení se uskuteční 17. ledna a podle některých členů organizačního týmu by na něj mohlo přijít zhruba padesát tisíc lidí.

Program roku 2015 je postaven na čtyřech programových liniích. V „umění a technologiích“ se například objeví žánr nového cirkusu a tance s téměř dvaceti představeními během celého roku. „Vztahy a city“ bude reprezentovat osobnost Jiřího Trnky nebo velká produkce obřích loutek. Projekt 9 týdnů baroka je součástí „příběhů a pramenů“, v jejichž rámci se objeví nejen 600. výročí upálení Jana Husa, ale také 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou nebo akce zaměřené na industriální dědictví. Český malíř Bohumil Lindauer, plzeňský rodák a autor proslavený svými věrnými portréty Maorů, je jedním z pilířů čtvrtého proudu s názvem Tranzit a menšiny.

Některé projekty jsou již smluvně potvrzeny. V Plzni tak vystoupí bratři Bubeníčkové, formace Les Slovaks, přední španělský tanečník Israel Galvan, italský hudební skladatel Ennio Morricone nebo francouzská zpěvačka Zaz.

„Snažíme se připravit takový program, aby byl pro všechny, pro lidi z města, z kraje, dospělé i děti, aby nebyl elitářský, ale přitom byl kvalitní,“ uvedl umělecký šéf projektu Petr Forman.

První programová publikace k roku 2015 by měla vyjít letos v prosinci.

Zveřejněno: 9. 7. 2013, Mařanová Helena