Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné…

Svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné, zaznělo u památníku „Díky, Ameriko!"

Památník "Díky, Ameriko!"

Vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“ zakončil v Plzni několikadenní oslavy osvobození americkou armádou v květnu 1945. Vojenská ležení, historické kempy, džípy, různá vojenská technika, ale i doprovodný hudební program přilákaly tisíce lidí a návštěvníků do centra města. Největšímu zájmu se těšila kolona historických vozidel Convoy of Liberty a novinka letošních Slavností svobody, seskok tří parašutistů do středu náměstí Republiky.

Stovky lidí si k památníku „Díky, Ameriko!“ přišly připomenout události 6. května roku 1945.

„Dnešní květnové dny, kdy slavíme osvobození Plzně, jsou pojmenovány Slavnosti svobody. Myslím, že to je plně vystihující název. Při této příležitosti si více připomínáme význam toho jednoduchého slova svoboda, zamýšlíme se nad jejím obsahem, oslavujeme ji, jakožto základní podmínku pro důstojný lidský život. Ano, jsme opět svobodni, tak jako jsme byli v roce 1945, po příchodu spojeneckých armád.

Ale, jak říká jeden z amerických veteránů, George Thompson z 16. obrněné divize: ´Pamatujte, svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné.´ To nejsou jen slova, ale hluboce prožitý názor, podepřený tvrdými zkušenostmi z války. A ne náhodou je říká příslušník národa, který ve čtyřicátých letech minulého století se svobodně rozhodl nám pomoci. Je to jeho vzkaz, je to vzkaz této země nám všem. Díky, Ameriko,“ uvedl v závěru svého proslovu primátor Martin Baxa.

Za americké i belgické veterány promluvil Earl Ingram z 2. pěší divize, který mimo jiné uvedl, že na otázku přátel, proč každý rok jezdí do České republiky, odpovídá: „Jezdíme sem především proto, abychom si připomněli památku vojáků, kteří přinesli tehdy v roce 1945 oběť nejvyšší.  A druhý důvod je, že chceme vědět, jak si tady užíváte svobody. Jsme obeznámeni s historií nesvobody a svobodných let vaší země. Máte právo být hrdí na to, že to historicky poslední období jste dokázali přeměnit sami, zevnitř, a já věřím, že tomu nebude jinak.“ V závěru Ingramovy řeči zaznělo: „Přejeme vám zdraví, životní prosperitu a pokračování svobody, kterou nyní máte.“

Zveřejněno: 6. 5. 2013, Pecuch Martin