Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Terénní program Ulice funguje jedenáct let

Terénní program Ulice funguje jedenáct let

Terénní program Ulice občanského sdružení Agentura sociální práce provádí terciární prevenci v oblasti klubové prostituce v Plzni jedenáct let. „Během té doby došlo na prostituční scéně k výrazným proměnám. Některé ženy odešly z erotických klubů a začaly zakládat priváty, sídlící většinou v obytných domech. Změnilo se také národnostní složení žen nabízejících prostituci. V současné době zde pracují většinou Češky, které takto řeší svou nepříznivou finanční a sociální situaci. A rovněž se proměnila jejich klientela, ubylo zahraničních zákazníků,“ uvádí Jitka Vrbová z občanského sdružení.

Za celou dobu působení na poli klubové a privátní prostituce provedli zaměstnanci sdružení přes třináct set testů na pohlavně přenosné choroby. „Jen na HIV jich bylo provedeno kolem čtyř set a nevyskytl se při nich jediný případ reaktivit,“ konstatuje Vrbová. V roce 2012 poskytl terénní program služby téměř šedesáti osobám. Zhruba třetina klientek jich využila opakovaně, což je podle Jitky Vrbové vzhledem k vysoké migraci žen v této oblasti i samotných privátů úspěch. V  klubech a privátech bylo loni uskutečněno celkem 319 testů na HIV, syfilis a žloutenky typu B a C. Zaznamenán byl jeden případ reakce testu na syfilis a dva reaktivní testy na žloutenku typu C.

Služby terénního programu, které provádí občanské sdružení, jsou založeny na tzv. Harm Reducion principu, jehož cílem je minimalizace negativních dopadů rizikového způsobu života a ochrana veřejného zdraví. Svojí činností se program snaží přispět ke zlepšení situace osob, jež jeho služby využívají. Služby jsou bezplatné a anonymní. Projekt je financován z veřejných zdrojů.

Zveřejněno: 18. 2. 2013, Pecuch Martin