Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Trolejbusová linka č. 16 je v provozu už 25…

Trolejbusová linka č. 16 je v provozu už 25 let

Trolejbusová linka č. 16 je v provozu už 25 let

Před dvaceti pěti lety byl v Plzni zahájen trolejbusový provoz na nové trati vedoucí ze sídliště Bory přes Jižní Předměstí a Mrakodrap na Doubravku do ulice Na Dlouhých. Přesně 30. ledna 1988 byl zahájen provoz na lince 16, která v této trase nahradila legendární autobusovou linku 29.  Vznikl tak zajímavý doplněk přetížené tramvajové linky č. 4. Linka 16 byla od počátku zároveň první plzeňskou linkou, na kterou byly pořizovány kloubové vozy. Od roku 1996 většinu spojů zajišťovaly zelené kloubové trolejbusy Škoda 15 Tr. V té době došlo zároveň k přeložení trasy linky 16 na konečnou do Zábělské ulice a do ulice Na Dlouhých vyjela linka 10. V dnešní době je linka 16 v pracovní době provozována zbrusu novými kloubovými trolejbusy a patří mezi nejoblíbenější plzeňské linky.

Od té doby se trolejbusová síť po dvě desetiletí téměř nezměnila, vyjma zrušení málo využívané trati z Mikulášského na Jiráskovo náměstí a postavení spojovací trati U teplárny okolo Tyršova mostu do Doudlevec. Zároveň byla zrušena původní malá točna v Doudlevcích, která sloužila od roku 1949 a linka s číslem 14 byla prodloužena až na Bory. Čerstvou novinkou plzeňské trolejbusové sítě je postavení trati na Borská pole v roce 2010, kam nyní jezdí nové trolejbusové linky 15, 17 a 18.

Popis fotografie:

První měsíc provozu na nové trolejbusové lince č. 16 Bory - Doubravka zachycuje tato fotografie. Na sídlišti Bory po nové trati v té době jezdily trolejbusy typů 9 Tr, 14 Tr i třetí prototyp kloubového vozu 15 Tr. Na snímku odbočuje ze Skupovy ulice do ulice U Borského parku trolejbus 9 Tr č. 329 vyrobený v roce 1980.

Autor: Jiří Hertl (15. 2. 1988) - Archiv Jiřího Hertla

www.spvd.cz