Úvod O městě Aktuality Aktuality z města U pomníku v Liticích připomněli památku…

U pomníku v Liticích připomněli památku padlých amerických letců

240426_Pieta_Litice_3

Fotografie: P. Eret

Vzpomínkové setkání v Plzni-Liticích připomnělo pět padlých letců z konce druhé světové války. Posádka nadporučíka Allana Fergusona byla nedaleko Litic sestřelena při poslední bojové misi, kterou vedla 8. letecká armáda. Američtí letci tehdy bombardovali plzeňskou Škodovku, která stále vyráběla zbraně pro německou armádu.

240426_Pieta_Litice_4

Pietního aktu, který se konal v den 79. výročí této události, tedy 25. dubna 2024, se za město Plzeň zúčastnil první náměstek primátora Pavel Bosák, starosta šestého obvodu Plzeň-Litice Michal Hausner, dále zástupci Československé obce legionářské, Sdružení válečných veteránů ČR, a další hosté.

240426_Pieta_Litice_6

„Dnes si jen těžko dokážeme představit nebe zastřené výbuchy, protiletadlové munice, rachotící motory letadel a dunění stovek bomb v okolí Škodovky a borského letiště. V našem současném komfortním životě nejsme zvyklí na takovou míru násilí a lidského utrpení, máme výsadu žít už desítky let v míru a svobodě. Výsadu vykoupenou obětí mnoha hrdinů. Jako byli ti, které si dnes připomínáme. Když se 25. dubna 1945 od Dubové hory ozvaly hlasité výbuchy odhazované munice, dohasínaly životy pěti mladých mužů z posádky nadporučíka Allana Fergusona, nebylo jim dopřáno zažít vytoužený konec války a oslavu vítězství,“ řekl u pomníku padlých letců náměstek Pavel Bosák a dodal: „Přestože nás od této nešťastné události dělí stále více let, je potřeba ji neustále připomínat, stejně jako hrdiny, kteří se o osvobození našeho kraje zasloužili a bojovali proti nacistickému zlu. Čest jejich památce.“

240426_Pieta_Litice_7

Text: Monika Krausová