Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Účastníci Mezinárodní letní jazykové školy…

Účastníci Mezinárodní letní jazykové školy si prohlédli radnici

Účastníci letní jazykové školy v obřadní síni radnice.

Čtyři desítky studentů z různých zemí, které letos přijely do Plzně, aby se zúčastniliy 24. ročníku Mezinárodní letní jazykové školy pořádané Západočeskou univerzitou, si v pondělí odpoledne prohlédly historické prostory radnice. V obřadní síni je přijala tajemnice úřadu Dagmar Škubalová.

„Proč čeština? Tuto otázku jsem v posledních dvou dnech slyšela mnohokrát. Asi se jí nedá vyhnout. I první člověk, kterého jsem v Čechách potkala, se mě zeptal, proč se učím tak zbytečný a nepoužitelný jazyk.  Proč? Nevím. Nejspíš náhodou.  Myslím, že takových je nás zde dnes mnohem víc. Každý určitě nemá nějaký super vtipný nebo romantický důvod.  Všichni sice nevíme, proč jsme si ji vybrali, ale dobře víme, proč ji studujeme. Kvůli české kultuře a literatuře, kvůli českému pivu a svíčkové, kvůli Patovi a Matovi, kvůli všem háčkům a čárkám.  Prostě kvůli tomu, jaká čeština je,“  vysvětlila své důvody ke studiu češtiny účastnice letní školy Xenie ze Slovinska.

V letošním roce přesáhl počet účastníků 500, z toho je 448 studentů a 69 vyučujících. Učitelé a studenti přijeli celkem z 19 zemí celého světa, například z USA, Izraele, Francie, Španělska, Německa, Velké Británie, Rakouska, Ruska, Slovinska nebo Lotyšska. Z celkového počtu 105 cizinců se na výuce podílí 24 lektorů a za studiem některého z uvedených jazyků přijelo 81 studentů.

Studentka češtiny ze Slovinska Xenie

Zveřejněno: 8. 7. 2013, Mařanová Helena