Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V areálu za Plazou je k vidění vojenská…

V areálu za Plazou je k vidění vojenská technika i ukázky z činnosti vojáků

Armáda ČR za Plazou

Salva z repliky historického kanonu za asistence poručice a desátníka oficiálně zahájila prezentační akci Armády České republiky Týden s armádou, která je součástí letošních oslav osvobození. „Tato akce je příspěvkem Armády České republiky k významnému datu, kterým je tady v Plzni 6. květen, kdy bylo město osvobozeno americkou armádou. Spolupráce s touto armádou si vážíme i v současné době, kdy se společně podílíme na akcích NATO a při společných zahraničních operacích,“ uvedl při zahájení v pátek 3. května první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Areál za Plazou se stal zázemím pro prezentaci vojenské techniky, jako je samohybná kanonová houfnice Dana, dělostřelecký radiolokátor ARTHUR, odminovací zařízení Božena, zásahová tatra T-815 nebo ženijní stroj JCB 4CX, a také pro ukázky z činnosti vojenských jednotek. Svoji výzbroj a výstroj tu například prezentují příslušníci 13. dělostřelecké brigády z Jinců, 152. ženijního praporu a samostatná záchranná rota z Rakovníka. Už od deváté hodiny ráno byl areál plný dětí, které se aktivně zapojovaly do dovednostních a sportovních soutěží a plnily některé z disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Olympijský medailista, moderní pětibojař David Svoboda se cvičil v jiné disciplíně – v podepisování se zájemcům v nekonečné řadě.

Atmosféru si přišli užít i generálmajor Miroslav Žižka, první zástupce náčelníka generálního štábu, plukovník Roman Kučera, ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň, plukovník Libor Pokorný, zástupce velitele 13. dělostřelecké brigády Jince a za město náměstek primátora Martin Zrzavecký a radní pro bezpečnost Robert Houdek.

Stejná technika bude v areálu k dispozici i v sobotu 4. května mezi 9. a 16. hodinou.

Zveřejněno: 3. 5. 2013, Pecuch Martin