V Plzni začal advent

Patnáctimetrový smrk rozsvítily spolu s primátorem Martinem Baxou a biskupem plzeňským Františkem Radkovským děti z plzeňské speciální školy ve Skupově ulici. V Plzni začal adventní čas, který lidem připomíná blížící se Vánoce. Má být plný pohody, radosti, otevření se, empatie a vzájemné lásky. Pro věřící je časem velkého očekávání a nadějí, časem příprav na svátky připomínající Ježíšovo narození.

„Vánoce mají atmosféru, která se po celý rok jinak nevyskytuje. Zaznívají v nás tóny, které se jindy neobjeví, v našem srdci se otevřou prostory, které se jindy neotevírají. Je to tím, že člověk má v srdci potřebu něčeho, k čemu Vánoce dávají mimořádnou příležitost. Má totiž v sobě potřebu zažít přijetí, blízkost, porozumění, přátelství, má touhu zažít společenství, rodinu. Právě proto Vánoce, které tolik zdůrazňují význam rodiny, vždyť jde o narození dítěte, o oslavu narození Ježíše Krista – mají v sobě i to, že vzpomínáme na svoje dětství a snažíme se především dětem udělat radost a mít radost z toho, jak oni jsou nadšeni a zaskočeni radostí. Měli bychom si uvědomit, že tato touha, která v nás zvláště o Vánocích rezonuje, není nějaká fikce, ale že je to touha, třebas i neuvědomělá, po blízkosti Boha, který ji v našem srdci vzbudil,“ řekl biskup plzeňský Mons. František Radkovský.

Advent bez většího stresu a k využití pro přemýšlení, zastavení a hlavně k setkávání s blízkými popřál zcela zaplněnému náměstí primátor Martin Baxa.

Na náměstí Republiky v Plzni byl poprvé vánoční strom postaven v roce 1925, přesně 13. prosince v 17 hodin. Slavnost prvního osvětlení vánočního stromu Plzně sledovaly, jak napsal tehdejší Český deník, „obrovské davy obecenstva všech vrstev, takže prostranné náměstí bylo úplně zaplněno“. Plzeň se spolu s Prahou a Bratislavou připojila k Brnu, které rok předtím jako první v Československu zahájilo tradici velkého vánočního stromu na veřejném prostranství, spojenou se sbírkou pro opuštěné a chudé děti a za kterou stál brněnský spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek.

Tradice velkých vánočních stromů na náměstí se rozšířila poměrně rychle. I když se vytratil původní důvod, nedovedeme si dnes bez rozzářeného stromu čas adventu představit.

(Foto: Michal Böhm)

Fotogalerie

Zveřejněno: 3. 12. 2012, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Slavnosti svobody Plzeň
3. 5. 2024 - 6. 5. 2024
Slavnosti svobody Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni