Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava mapuje ničivý nálet na Radčice

Výstava mapuje ničivý nálet na Radčice

Foto: MO Plzeň 7 - Radčice

Radčice 1943, zajímavá výstava mapující ničivý nálet na sedmý plzeňský obvod v noci ze 13. na 14. května 1943 vznikla u příležitosti 70. výročí bombardování. Dobové fotografie zachycují zdemolované domy a statky či okolní pole poničená krátery po bombách. Návštěvníci se mohou seznámit i s články z dobového tisku popisující události nebo získat informace o krytech ve skalách, které byly jedním z mála míst, kam bylo možné se během náletu schovat.

„O necelý měsíc později pak radčičtí poznali hrůzu bombardování na vlastní oči, uši i kůži… První bomby nezačaly dopadat na areál Škodovky, ale zřejmě vlivem špatné navigace na území mezi obcemi Bolevec, Radčice a Skvrňany. Cíl zasáhlo pouze 60 letadel. Přesto tentokrát měli bombometčíci lepší mušku a způsobili ve Škodových závodech značné škody,“  uvádí Jaroslav Kohout v publikaci vydané k výstavě.

Podle statistik bylo v průběhu náletu svrženo celkem 280 trhavých a několik desítek bomb zápalných, světelných a značkovacích a zahynulo 26 lidí. Z toho na katastr obce Radčice dopadlo 240 bomb, zahynulo 17 lidí a poškozeno bylo 96 % obydlí. Sedm usedlostí bylo úplně zničeno.

Vernisáž výstavy se uskutečnila za přítomnosti primátora Martina Baxy v pondělí odpoledne v budově Úřadu městského obvodu Plzeň 7 - Radčice. Zájemci si ji zde mohou prohlédnout do 19. května, každý den mezi 9. a 17. hodinou.

Zveřejněno: 14. 5. 2013, Pecuch Martin