Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výtvarnice Marie Lacigová na radnici…

Výtvarnice Marie Lacigová na radnici vzpomínala na své začátky v Plzni

Obrazová výzdoba salonku primátora, činnost Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti i skladba Artotéky města Plzně patřily mezi ústřední témata setkání primátora Martina Baxy a náměstkyně Evy Herinkové s výtvarnicí Marií Lacigovou (6.3.2013), které se u příležitosti jejího životního jubilea konalo ve středu odpoledne na radnici. Vzpomínalo se na její výtvarnické začátky, zaměstnání v oddělení propagace plzeňské Škodovky a anatomickém ústavu lékařské fakulty i na to, jak se jí splnil umělecký sen připravit ilustrace k pohádkám Boženy Němcové.

Marie Lacigová mimo jiné vyprávěla o tom, jak v roce 1953 přestěhovala z Prahy do Plzně, kterou v té době všichni považovali za ošklivé, šedivé město. „Plzeň se mi odjakživa líbila, to jsme byly s paní architektkou Hostičkovou jediné dvě, ostatní nás považovali za blázny,“ vzpomínala na své začátky v západočeské metropoli. V závěru příjemného setkání jí předal primátor Martin Baxa pamětní minci a společně s náměstkyní Evou Herinkovou Marii Lacigové popřáli mnoho zdraví a neutuchajícího elánu do další tvorby.

Marie Lacigová

Držitelka historické pečeti města Plzně, výtvarnice Marie Lacigová slaví 7. března životní jubileum. Plzeňská malířka a ilustrátorka vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a Pedagogickou fakultu Karlovy Univerzity. Od roku 1980 pracovala jako návrhářka a výtvarnice, vytvořila ilustrace a výtvarný doprovod k téměř dvěma desítkám knih. Mezi nimi například k Vodnickým pohádkám či Plzeňským a Chodským pověstem. Je členkou Unie vytrvaných umělců plzeňské oblasti.

Její tvorba se vyznačuje precizním podáním reálných motivů se smyslem pro detail a důkladnou znalostí historických reálií. Na druhou stranu jako jedna z nejvýraznějších českých ilustrátorek pohádkových knih často využívá svoji představivost a fantazii. Autorka si oblíbila plzeňské motivy, které ve své tvorbě často používá. Vychází z místní architektury, historie i folkloru.

Ti, kteří se chtějí blíže seznámit s její tvorbou, mohou do 9. března navštívit v Galerii Jiřího Trnky výstavu Marie Lacigová: Obrazy a ilustrace, kterou pořádá Unie výtvarných umělců ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně a městem.

Zveřejněno: 6. 3. 2013, Pecuch Martin