Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Začíná stavba vodovodu a kanalizace v…

Začíná stavba vodovodu a kanalizace v Malesicích, hotovo bude do léta 2027

Plzeňská vodárna zahájila stavbu kompletní realizace nové veřejné infrastruktury v plzeňském městském obvodu Malesice. Do léta 2027 bude mít obvod nový vodovod a kanalizaci. Stavbu vysoutěžila za 349,5 milionu korun bez DPH SPOLEČNOST MALESICE – STAVMONTA – POHL cz. Na kanalizaci získala vodárna dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí 2021–2027 ve výši 178,8 milionu korun, na vodovod z Národního programu Životní prostředí ve výši 68,5 milionu korun. Stavba už začala kácením dřevin a ověřovacími zemními vrty v místě budoucí ČOV (čistírna odpadních vod), samotné stavební práce budou následovat.

240415_Vodovod_Malesice_2

Zahájení stavby (fotografie: M. Pecuch)

„Mám radost, že bydlení v Malesicích bude už brzy splňovat parametry 21. století. Věřím, že místní občany potěšíme nejen splněným slibem, ale i tím, že jsme vyčlenili 18 milionů korun na dotace pro zřízení vodovodních a kanalizačních přípojek,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

240415_Vodovod_Malesice_3

Podle technického náměstka primátora Pavla Bosáka je rozsáhlá investice důkazem, že Plzeň při svém rozvoji nezapomíná ani na obyvatele menších obvodů. „Přivedení vodovodu do této části města a výstavba ČOV do budoucna umožní připojení zhruba tisíce současných obyvatel a rovněž napojení zdejších rozvojových oblastí, kde může přibýt dalších zhruba tisíc lidí,“ řekl Pavel Bosák.

240415_Vodovod_Malesice_4

Projekt kompletní realizace nové veřejné technické infrastruktury Malesic, která zahrnuje budování vodovodu, vodojemu, kanalizace a ČOV, zajišťuje pro město Vodárna Plzeň a.s. Její generální ředitel Jiří Kozohorský řekl, že Malesice byly do jejích strategických plánů zahrnuty již před lety. „Práce by měly trvat zhruba tři a půl roku, tedy do července 2027,“ uvedl Jiří Kozohorský.

240415_Vodovod_Malesice_6

„Dne 27. listopadu 2002 jsem jako náměstek primátora spolu s tehdejším primátorem Jiří Šnebergerem podepsal Dohodu o připojení obce Lhota a obce Malesice k Plzni, ve které je v článku 11 uvedeno: ‚Město Plzeň prohlašuje, v nejkratším možném čase, učiní vše nezbytné k vyrovnání podmínek života svých občanů v nových městských obvodech s podmínkami ve srovnatelných stávajících městských obvodech.‘ Jsem proto rád, že se po 22 letech městu Plzeň podařilo splnit tento slib, který jsem spolu s Jiřím Šnebergerem potvrdil svým podpisem,“ uvedl člen zastupitelstva města Plzně a předseda představenstva vodárny Petr Náhlík. Podle něj byla ihned po připojení obcí zahájena příprava pozemkových úprav a zpracování studií pro odkanalizování a zásobování vodou. „Pozemkové úpravy bohužel trvaly až do léta 2014, teprve poté bylo možné zpracovat konkrétní projekty,“ doplnil Petr Náhlík.

240415_Vodovod_Malesice_5

„Skutečnost, že se v Malesicích konečně dočkáváme zahájení stavby vodovodu a kanalizace je skvělou zprávou jak pro zdejší obyvatele, které často trápily potíže s vysychajícími studnami, tak pro životní prostředí trpící absencí kanalizace. V neposlední řadě je vybudování základní infrastruktury potřebné k tomu, abychom mohli následně přistoupit k úpravě povrchů vozovek a konečným úpravám veřejného prostranství hlavně na Malesické návsi,“ řekl starosta obvodu Aleš Tolar. Dodal, že realizace vodovodu a kanalizace v Malesicích vytváří do budoucna možnost zavedení obou sítí i do Dolního Vlkýše.

ČOV a kanalizace:

Zahájení stavebních prací je naplánováno v místě budoucí ČOV v lokalitě Za Špýcharem na břehu Mže. Vyčištěná voda z ČOV se bude odvádět do řeky Mže potrubím z kameniny o profilu DN 400 délky 167 metrů s měrným objektem a protipovodňovým uzávěrem. V areálu ČOV se počítá s vybudováním více než jedenáct metrů hluboké studně, která bude zdrojem provozně-užitkové vody a případně i pitné vody pro objekt čistírny. ČOV bude vybavena také stáčecím sloupkem pro svozové kaly, což pro obyvatele a okolní producenty odpadních vod znamená možnost vyvážení septiků. Projekt zahrnuje výstavbu ucelené gravitační a tlakové kanalizační sítě v celkové délce cca 4,8 tisíce metrů a v první řadě umožní napojení stávající zástavby na vybudovaný systém kanalizačních stok s dostatečnou kapacitou pro výhledová napojení.

240415_Vodovod_Malesice_1

Vodojem a vodovod:

Účelem realizace projektu je výstavba vodovodních řadů a vodojemu pro zajištění zásobování pitnou vodou z veřejného vodovodu města Plzně. Celková délka nově budovaných vodovodních řadů je téměř 5,5 tisíce metrů. Vodojem v lokalitě U Sv. Josefa je navržen jako zemní dvoukomorový s přisazenou manipulační komorou, v níž bude umístěna technologie. Vodojem z monolitického vodostavebního železobetonu obsáhne oddělené akumulační nádrže o celkovém objemu 500 m3. Na manipulační komoru od úrovně terénu naváže nadzemní část vodojemu se vstupem.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 15. 4. 2024, Martin Pecuch