Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zahrady odhalí svá tajemství a skrytá zákoutí

Zahrady odhalí svá tajemství a skrytá zákoutí

Luftova zahrada

Dozvědět se, co se skrývá za plotem běžně nepřístupných zahrad, umožní ve dnech 8. a 9. června akce s názvem Víkend otevřených zahrad. Pro velké i malé návštěvníky je navíc připraven bohatý program.

Své brány odemkne Arboretum Sofronka, klášterní zahrada u dominikánského kláštera na Jiráskově náměstí a nově rekonstruovaná zahrada u Mikulášského gymnázia. „Připojí se také některé zahrady školní nebo školkové. Například zahrada u Mateřské školy pro zrakově postižené a děti s vadami řeči U Špitálského lesa 3 v Doubravce chystá pohádkový les,“ doplňuje Tereza Pelclová z Nadačního fondu Zelený poklad.

Původně měl být také zpřístupněn areál hřbitova U Všech svatých. „Bohužel nás současná situace donutila v tomto areálu akci zrušit. Půda je stále velmi nasycena vodou a hrozí vývraty stromů. I Luftova zahrada bude otevřena v omezeném režimu. Návštěvníci nebudou smět do některých partií zahrady, nicméně o komentované prohlídky a další doprovodné akce nepřijdou,“ uvádí Lucie Nižaradzeová z oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně. Upozorňuje také, že v případě blížících se bouřek bude program v zahradě předčasně ukončen a celý areál z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Za návštěvu rozhodně stojí zahrada u dominikánského kláštera na Jiráskově náměstí, která v tomto roce slaví sté výročí. „Žáci z protilehlé Masarykovy základní školy se jí snaží postupně obnovovat a chtějí ji po dohodě s dominikánským řádem zpřístupnit veřejnosti. Otevřeno budou mít v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 10 do 15 hodin. Pro zájemce mají připravenou dílnu s bylinami a léčivými rostlinami, ochutnávku čajů nebo ukázku aranžování květin. I děti se mají na co těšit,“ říká Tereza Pelclová.

Dochovanou sbírku dřevin a ukázku rezidenční zahrady z období první republiky si návštěv¬níci mohou prohlédnout individuálně i v rámci komentovaných prohlídek ná¬vštěvníci Luftovy zahrady v Doudlevcích. Ta bude otevřena v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli pak od 10 do 16 hodin. Novou úpravu po rekonstrukci představí také zahrada gymnázia na Mikulášském náměstí, a to v sobotu 8. června od 10 do 16 hodin. I zde budou připraveny komentované prohlídky.

Arboretum Sofronka nabízí oba dny od 10 do 17 hodin exkurze s odborným výkladem. V areálu jsou mimo zajímavých dřevin k vidění zrestaurované plastiky sochaře Františka Pacíka. Program pro děti chystá lesní školka Větvička, která v prostorách arboreta sídlí.

Více informací je na internetové adrese www.vikendotevrenychzahrad.cz

Luftova zahrada

Zveřejněno: 7. 6. 2013, Pecuch Martin