Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Západočeská univerzita otevřela US Point

Západočeská univerzita otevřela US Point

Informace o amerických dějinách, domácí i zahraniční politice, společnosti nebo právu bude nejen studentům, ale také zájemcům z řad veřejnosti poskytovat na Západočeské univerzitě nově otevřené americké kulturně-informační středisko, takzvaný US Point. Ve čtvrtek odpoledne jej slavnostně otevřeli americký velvyslanec v Praze Norman Eisen a rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

„Naše země se od roku 1945 těší silnému poutu přátelství s městem Plzeň. Jsme proto velmi rádi, že díky společnému úsilí Západočeské univerzity v Plzni a americké ambasády bude US Point otevřen právě zde, aby v tomto významném městě podporoval americko-české vzdělávací a kulturní vztahy,“ uvedlo k této příležitosti americké velvyslanectví.

Město při této příležitosti reprezentoval primátor Martin Baxa. „Pravděpodobně žádné jiné město v České republice nemá tolik rádo Spojené státy a Američany jako Plzeň a já jsem na to hrdý. I 20 let po revoluci a téměř 70 let poté, co naše město bylo osvobozeno americkou armádou, si další a další generace Plzeňanů připomínají svobodu, kterou nám přinesla. Proto oceňuji, že se US Point otevírá právě na půdě Západočeské univerzity,“ uvedl primátor.

V US pointu se budou konat nejen semináře, přednášky a workshopy, ale také promítání filmů nebo výstavy. Jeho zázemí kromě zajímavého fondu knihovny navíc umožňuje přístup do „eLibraryUSA“ databáze, který kromě jednotlivců a vládních organizací USA nemá žádná jiná instituce. eLibraryUSA, skládající se z dalších více než 20 databází, disponuje nekonečným množstvím informací nejen o kultuře, vědě a dějinách USA.

Zveřejněno: 26. 9. 2013, Pecuch Martin