Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zlatého ledňáčka si z Plzně odvezl film Můj…

Zlatého ledňáčka si z Plzně odvezl film Můj pes Killer a dokument Věra 68

Slavnostrní zakončení festivalu Finále se konalo v Měšťanské besedě.

Foto: www.festivalfinale.cz

Film Můj pes Killer režisérky Miry Fornay je podle verdiktu mezinárodní poroty filmového festivalu Finále Plzeň nejlepším českým filmem. „Film představuje tu nejlepší čistou filmařinu, jakou si dokážeme představit. Je to přímý, odvážný a ohromujícím způsobem silný film, který přináší osvětlující pohled na netoleranci velmi lidským způsobem a hluboce nás zasáhl,“ píše se v rozhodnutí poroty, které předsedal americký producent Rick McCallum.

Nejlepším dokumentem se stal dojemný a laskavý snímek Olgy Sommerové Věra 68. Zlatého ledňáčka získal za promyšlené prolínání archivního materiálu, osobních vzpomínek a politických událostí. Mezinárodní porotě, která ještě udělila zvláštní ocenění filmu Otázky pana Lásky Dagmar Smržové, předsedal Hans-Erich Viet, německý režisér a producent. Otázky pana Lásky si získaly porotu zejména hluboce lidským humorem a láskou, jejichž prostřednictvím autorka zachycuje život v rodině pana Láska.

Studentskou cenu na festivalu získaly celovečerní snímek Dont stop režiséra Richarda Řeřichy, na němž porota ocenila punkový étos, autentičnost, buřičství i nostalgii po opuštěných ideálech, a dokument Otázky pana Lásky. „Autorka dokumentu výborným způsobem zachytila naléhavé a opomíjené téma a upozornila na možnosti člověka se schizofrenií fungovat ve společnosti za pomoci rodiny a díky vlastnímu unikátnímu přístupu k životu,“ uvedli studenti v rozhodnutí.

Zveřejněno: 29. 4. 2013, Mařanová Helena