Úvod O městě Historie Pověsti Pověsti města Plzně Plzeňský andělíček pro štěstí

Pověsti města Plzně

Plzeňský andělíček pro štěstí

Andělíček pro štěstí, na jehož zaručené účinky se často stojí pokorně ve frontě zájemců o přízeň osudu, je jedním z fenoménů katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí.

Pověst praví, že zázračné účinky andělíčka se tradují od doby, kdy se v chrámu sv. Bartoloměje ženil rakovnický kat. A protože kat do kostela nesměl, zastupoval jej (pouze u oltáře) jeho přítel.

Kat se v tu dobu modlil u zadního vnějšího oltáře chrámu. Po skončení modlitby se zvedl a při vstávání se zachytil andělíčka vykovaného na mřížích chrámu. Jelikož tato událost nebyla beze svědků, postaraly se plzeňské měšťanky o zbytek.

Tak se pověst o důležitosti andělíčka příslovečně rychle rozletěla do celého kraje a šíří se do dnes. Přijeďte se sami přesvědčit.

Plzeňský andělíček pro štěstí

Zveřejněno: 14. 12. 2020, Pecuch Martin